Fakt se to stalo? – těžko uvěřitelné memoáry

14. srpna 2015 v 16:49 | PandaGirl

Fakt (fuck) se to stalo? od Jenny Lawson


Tuhle knihu jsem dostala na vyžebrání od své nejlepší kamarádky k narozeninám. Abych pravdu řekla, tak jsem se na ni těšila. Na netu jsem totiž četla ukázku a už ta se mi zamlouvala. Pochopila jsem, že autorka bude tak trochu naprostý debil, jako já! Potěšilo mě, že jsem se nemýlila a že na tom nejsem pořád tak hrozně jako ona. I když pár věcí máme společných. Obě jsme paranoidní, hypochondričtí, hysterický s různými sociálními problémy. Shrnuto podtrženo obě jsme šílené s tendencemi mít neuvěřitelné historky. Asi bych tak mohla napsat knihu svých příhod. Mám jich pár schovaných: jak jsem si nechala dvě hodiny puštěný plyn, jak jsem přeskočila žíněnku při skoku do výšky, jak jsem "sjetá" kynedrilem běhala po obchoďáku a mohla bych pokračovat. No, ale ruku na srdce na Jenny Lwson nemám!


Tak už na začátku, aby bylo jasné, tak název vůbec není od věci. Upřímně občas její historky byly neuvěřitelná. Říkala jsem si, jestli to myslí vážně nebo jestli je to pravda. Těžko uvěřitelné. Všechno!
Hned potom mi došlo, že nemám ani očekávat nějaký slušný slovník. Holka z Texasu se rozhodně nešetří. Už jen v první kapitole (nepočítám úvod) stojí: "To je ta divná holka, co za každým druhým slovem, říká kurva." No, tak nějak jí to dost vystihuje. I když podle mě nejvíce vyskytované slovo tam je vagína. Je Jenny Lawson dokáže polemizovat přes půl kapitoly o své vagíně. Věřte nebo ne je to pravda! Tím navazuji i na to, že autorka je hooodně upřímná. Nebere si servítky a nebojí se žádných témat. Navíc je dokáže podat ve velice vtipné formě. Vrátím se k příkladu vagíny - kdo má tak magorský nápad, že na svojí "vytahanou vagínu" chce jizvu ve tvaru blesku?!
Možná si právě říkáte, co jsem to četla, že? Věřte nebo ne, že se všechno netočí okolo pohlavních orgánů. Je tam plno jiných historek. Ze kterých se například dá poznat, že prožívat dětství v Texasu nebude zrovna lehké. A asi je tam možné všechno. Něco jako levl Ruska.

U celé knihy jsem se bavila. Od začátku do konce se to neslo v zábavném tónu. Tlemila jsem se strašně nahlas. Rodiče mě kvůli tomu vraždili pohledem, ale když ono bylo děsně těžké vysvětlit, čemu se směju, když ty části zrovna nebyli vhodné pro rodiče!
Bohužel, tahle kniha není pro všechny čtenáře. Vlastně spíš pro menší skupinu lidí. Humor Jenny Lawson je dost drsný, sarkastickým, ironický a bizarním. Vážně, ne každý to snese.
Navíc je to psaný stylem vyprávění historek, často odbočuje od tématu a mění směry kapitol. No je to příjemná změna. Navíc sama autorka si je toho vědoma. V úvodu uvádí v celku jasně: "Já vím, je to literární prasárna, ale bohužel se nedá nic dělat, to jsem prostě já a musíte se s tím smířit." A já se s tím smířila :D

Anotace *Jenny Lawson patří k nejvtipnějším a nejsledovanějším americkým bloggerkám, kterou oceňují i takové známé osobnosti jako Neil Gaiman pro její odvážně černý, politicky nekorektní, často bizarní humor, s jakým glosuje svůj život. Ve své literární prvotině popisuje klíčové události z dětství, které prožila v zapadlém městečku bůhvíkde v Texasu. Dominoval mu pábitelský otec se zálibou ve vycpávání zvířat, nepředstavitelně nuzné rodinné poměry, exotičtí prarodiče z ČSSR a traumatické zážitky ze školy, až se tají dech, a zároveň originálně komické, až bolí bránice.*


Doufám, že se Vám má recenze líbila.
Četl někdo tuhle knihu? Líbila se vám?
Vaše PandaGirl

Najdete nás i na FB: zde

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heaven | Web | 14. srpna 2015 v 17:12 | Reagovat

Vypada mc zajimave, urcite se ,po ni podivam

2 Aly | E-mail | Web | 15. srpna 2015 v 22:44 | Reagovat

No, já zbožnuju knihy, takže tyto typy článků si ráda čtu! :3
Nikdy jsem tuto knihu nečetla a ani o ní neslyšela... A nevím, jestli bych ji chtěla číst, ale tak to bylo i s Hvězdy nám nepřály a v současné době už ji mám v knihovničce!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama