Eleanor a Park – příběh první lásky

26. srpna 2015 v 19:49 | PandaGirl


Eleanor a Park od Rainbow Rowell


Do téhle knihy jsem se pustila na začátku prázdnin. To víte, léto, teplo a čas milostných románku (pro všechny normální lidi - pro mě spíš něco jako trest :D ). Byla jsem skvěle navnaděná na knihu, protože v ten den jsem dočetla Fangirl od stejné autorky. Do Fangirl jsem se zamilovala. Věděla jsem, že tahle kniha nemá být tak dobrá, takže jsem se lehce bála, co z toho nakonec vyleze. A chcete slyšet pravdu? Tahle kniha ve mně nezanechala žádný dojem. Nenadchla mě tolik jako Fangirl. Neříkám, že se mi nelíbila. V podstatě se mi líbila, ale měla příliš chyb. Navíc se prostě řadí do takových těch tuctovek.


Jak už jsem psala, tak mě tahle kniha nenadchla. Nenadchla mě ani "Chytrá, něžná, sexy romance, která duní punkrockovou hudbou…" (z přebalu knihy) … To jako vážně? Hudba mi nic neříkala, naprosto vůbec nic! Chytrá? Na to tam bylo asi moc bot. Něžná? To by asi šlo. Sexy romance? A to jako kde? Asi jsme nečetli stejnou knihu. Dobře nebudu to jenom hanit. Psala jsem přeci, že se mi to líbilo. Nebo aspoň částečně.
Přišlo mi na tom hezké to dělení textu, takové ty "sladké poznatky" typu "Eleanořiny řasy měly stejnou barvu jako její pihy." To co tomu vedlo, byla stoprocentně ta nenahraditelná nevinnost, která se táhla celou knihu. Pak se však vždy vynořily ty chvíle, kdy Eleanor byla doma. Fakt mi bylo té holky líto. Nechtěla bych zažívat ani polovinu z věcí, kterými si musela ona projít.
Tím se dostáváme i k jejímu sebevědomí. Vážně mě tam chvílemi štvalo to, jak se popisovala. Pokaždé jsem měla pocit, že je tlustá jako zeměkoule. Chápu, že s tím nebyla spokojená, ale vážně mě to tam deptalo! Dostáváme se k dalšímu bodu a to tomu, že některé věci se tam opakovaly. Pořád stejné myšlenky. Chápu, že puberťáci zase tak moc neuvažují nebo nemají květnaté myšlenky (vlastní zkušenost), ale přeci jen je to kniha. Takže opakování podobných vět není zrovna to pravé ořechové. Další co mi drásalo nervy, věty typu: "Zpátky k tématu." Jako fakt?! Tohle se dá použít v konverzaci, ale v knize? Ne, prostě ne… už mi to nedělejte. Tohle se do knihy nepíše!
Jinak kniha se může pyšnit vlastnictvím plno zamilovaných vět, které kdybych naházela do kafe, tak bych měla okamžitě cukrovku. Vážně!

Hodně lidí u téhle knihy odsuzuje Eleanor. Proč mám pocit, že jsem jediná, která jí chápe? Sice v její kůži bych se chovala asi jinak, ale i tak chápu její důvody a všechno to okolo. Tím se dostáváme ke konci, který je shodou náhod také odsuzovaný. Proč? Nebyl sice ideální, ale dejme tomu, že čtenář by si tím měl procvičit svoje fantazírování. Navíc to dává určitou dávku naděje.
Docela by mě zajímalo, jestli se na to píšou fanfikce? :D (ok, dívala jsem a jednu jsem našla na wattpadu :D )

Anotace z bux.cz: *Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře.*


Doufám, že se Vám má recenze líbila.
Četl někdo tuhle knihu? Líbila se vám?
Vaše PandaGirl
Najdete nás i na FB: zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama