Čistý – Smrt Čistým!

16. srpna 2015 v 10:44 | PandaGirl
První díl ze série Čistý od Julianna Baggot


Do téhle knihy jsem se pustila kvůli propagaci, na kterou jsem tenkrát narazila (knihu jsem si pořídila o dost později). Na billboard někdo sprejoval zeleným písmem: "Smrt Čistým"(viz video dole). Něčím mě ta přímost zasáhla. Proto jsem si knihu chtěla přečíst. A přiznám se, že nelituji.Hned na začátku jsem přišla na jasné rozkouzlení. Ač jsem očekávala, no ani nevím co, tak tohle to nebylo. Tenhle postapokalyptický příběh je mnohem temnější a děsivější, než ty ostatní. Možná je to i tím, že se ocitáme pouze několik let po výbuchu. Tím pádem v ději sledujeme generaci, která přežila. Další věc, která to odlišuje je ta, že lidé byli výbuchem postižení. A ne zrovna málo. Upřímně autorka to dokázala popisovat takovým způsobem, že se mi z toho sem tam udělalo zle (no dobře neměla jsem to číst po ránu! Navíc mám hodně velkou fantasii). Dokonce jsem si tam našla i věc, která mě začala děsit - no bála jsem se jich celou knihu - byli to Prašivci, lidé kteří splynuly se zemí. Ano, přesně splynuli. Žijí jako kus země a zkuste hádat čím se asi tak živí, když moc věcí nepřežilo.
I přes to všechno se mi to líbilo. Příběh byl ponurý, temný, plný bolesti, boje a smrti. Dokázal mě i překvapit. Za to má u mě velké plus. Celý ten svět byl skvěle promyšlený. A jsem moc zvědavá na další díl, protože nejen svět byl
promyšlený. I ten příběh stál za to. Podle mě je v tom schovaných ještě tolik věcí, které musím objevit. Navíc jsem si oblíbila některé postavy.

Nejoblíbenější postavou se u mě stal Bradwell. Vážně mě dostal :D . Strašně mě mrzelo, že z jeho pohledu nebyla ani jedna kapitola (kdežto z pohledu ostatních ano). Doufám, že se jí dočkám ve druhém dílu.
Sžila jsem se s postavami natolik, že jsem začala nenávidět Čisté. Jejich dokonalost a podmínky, ve kterých se dá žít. Celkově jsem si připadala, jako děti v knize. Taky bych pálila panenky, které představují Čisté a přála si jejich smrt. Natolik jsem je neměla ráda.
Musím ještě říct, že Pressia měla ještě docela štěstí (štěstí v neštěstí), že splynula "pouze" s panenkou. Třeba takový Blíženci byli naprostí chudáci (nemluvě o Prašivcích nebo těch co splynuly se zvířaty)!

Suma sumárum, po dočtení knihy jsem šla do sprchy (byl večer). V hlavě jsem měla naprosto prázdno. Nedokázala jsem zjistit, jaké z té knihy mám pocity. Zůstala ve mně prázdnota a myšlenky, které se točili okolo téhle knihy. Nemohla jsem se z toho vzpamatovat. Tahle kniha mě prostě záhadným způsobem dostala!Anotace: *Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno - jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.

Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty - možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.*Doufám, že se Vám má recenze líbila.
Četl někdo tuhle knihu? Líbila se vám?
Vaše PandaGirl
Najdete nás i na FB: zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama